Sestdien, 23. martā plkst. 16.00 – “Sibīrijas dienasgrāmatas” 3. sērija

Pieminot 1949. gada masu deportācijas, kuru laikā uz Sibīriju tika izsūtīti vairāk kā 40 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, LKA Rīgas Kino muzejā sestdien, 23. martā plkst. 16.00 tiks izrādīta režisores Dzintras Gekas filmu sērijas “Sibīrijas dienasgrāmatas” 3. daļa. Tas ir stāsts par 1941. gadā uz Sibīriju aizvesto bērnu otrreizējo izvešanu 1949. gada 25. martā.

Ieeja pasākumā ir bez maksas.
 
1946. un 1947. gadā, pateicoties Latvijas Izglītības ministrijas darbinieku uzņēmībai un pūlēm, vairāk nekā tūkstotis 1941. gada 14. jūnijā aizvestie bērni,  
bāreņi un pusbāreņi vecumā līdz 16 gadiem, tika atvesti atpakaļ uz Latviju, atdoti audzināšanā radinieku ģimenēs. Diemžēl ar to viņu moku ceļš nebeidzās. 
Gandrīz visus 1949. gada 25. martā pa etapu atkal nosūtīja uz agrākajām nometinājuma vietām, no kurām Dzimtenē viņi varēja atgriezties tikai piecdesmito gadu beigās. 
Daudzi bija nodibinājuši Krievijā ģimenes, zaudējuši saites ar radiniekiem Latvijā. Tie, kuri atgriezās, dzimtenē tika uzņemti kā nevēlami cilvēki.
Sibīrijas bērni otrreizējo deportāciju piedzīvoja kā netaisnību un absurdu. 

Filma “Sibīrijas dienasgrāmatas” sastāv no četrām sērijām, kurās vēstīts par 1941. gada deportāciju, otrreizējo izvešanu 1949. gadā, atgriešanos Latvijā un dzīvi atkal brīvajā Latvijā.
 
režisore un producente
DZINTRA GEKA
montāžas un skaņas režisors
ARMANDS ZVIRBULIS
operatori
AIVARS LUBĀNIETIS, IGORS TŪNS
videoinženieris
VALDIS ZEĻONKA
ARTŪRA MASKATA un PĒTERA VASKA mūzika
52min.

© Studija SB