Sāksies kinolektorijs ”Tas, ko tu nedrīksti nezināt XVI: kopā?”!

18.08., 1.09., 15.09. Pasākuma lapa

Lai arī grūti paredzēt, kas notiks tālāk, ir pāris lietas, par kurām varam nešaubīties. Pirmkārt, joprojām ir lielisks kino, ko nedrīkst nezināt, un joprojām šo kino ir vērts skatīties kinoteātrī uz lielā ekrāna un kopā ar citiem cilvēkiem. Otrkārt, neskaidro nākotni mēs piedzīvosim kopā, lai vai ko tas arī nozīmētu.

Kopš iepriekšējā kinolektorija 2020. gada sākumā, ko pārtrauca Covid-19 pirmais vilnis, daudz kas šķiet mainījies, liekot kritiski pārdomāt, ko nozīmē būt kopā, cik daudz vispār ir iespējams zināt par citiem, vai un kā ir iespējams paredzēt citu rīcību un kāda vispār ir mūsu atbildība vienam pret otru. Atbildes uz šiem jautājumiem atradīs katrs citas, taču meklēt tās mēs varam kopā, atgriežoties kinoteātrī “Splendid Palace”. Šoreiz kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” notiek saīsinātā formā, tradicionālo sešu filmu vietā piedāvājot trīs spēcīgas un atšķirīgas filmas ar trīs dažādu lektoru ievadvārdiem. Tiekamies kinoteātrī, lai kopā pieredzētu kino!

18.08. “Tu, kas dzīvo” (“Du levande”, “You, the Living”), 2007, Zviedrija, 95’, rež. Rojs Andersons

Lektors: Viktors Freibergs

Roja Andersona otrā filma triloģijā par dzīvi. Ieturot režisora atpazīstamo stilu, savstarpēji nesaistītas ainas seko viena otrai, atklājot neveikli komiskas epizodes. R. Andersona filmas raksturo skaidra sižeta trūkums, neatkārtojama un patiesi oriģināla humora izjūta, kā arī īpaša vizuālā valoda, kas palīdz ilustrēt to, cik brīžiem neveikli ir būt cilvēkam mūsdienu pasaulē.

Roja Andersona filmogrāfijā šobrīd ir sešas pilnmetrāžas spēlfilmas, kā arī vairākas īsfilmas un vairāk nekā 400 reklāmu. Neskatoties uz šķietami mazo filmu skaitu, R. Andersons pelnīti tiek uzskatīts par vienu no šī brīža Eiropas nozīmīgākajiem kino režisoriem.

1.09. “Kinoprove” (“Audition”), 1999, Japāna, 113’, rež. Takaši Mīke

Lektore: Adriāna Roze

Ir pagājuši septiņi gadi kopš Aojamas sievas nāves, tāpēc viņš ir nolēmis meklēt sev jaunu sievu. Lai izvēlētos labāko kandidāti, Aojama organizē viltus kinoproves, kurās viņa uzmanību iekaro Asami – jauna, skaista sieviete, kura slēpj vairākus baisus noslēpumus. “Kinoprove” ir drosmīga šausmu filma, spēcīgs žanra kino piemērs, kas risina sarežģītas psiholoģiskas tēmas.

Amerikāņu kino režisors Kventins Tarantīno  filmu “Kinoprove” ir ierindojis starp labākajām filmām, kas tapušas kopš 1992. gada.

 

15.09. “Carmen Horrendum”, 1989, Latvija, rež. Jānis Streičs

Lektore: Daira Āboliņa

Filmas centrā ir jaunu sieviešu likteņi karā un pēckara skarbajā laikā kara hospitālī, kur atklājas raksturu sadursmes, intrigas un sarežģītas savstarpējās attiecības, kas ieskicē kara nežēlību.

2021. gada 26. septembrī režisors Jānis Streičs svinēs savu 85 gadu jubileju. “Carmen Horrendum” ir viena no viņa mazāk zināmajām filmām, kas leģendārā režisora filmogrāfijā izceļas ar savu atšķirīgo tonalitāti, tāpēc šodienas skatītājam ļauj saskatīt līdz šim, iespējams, nenovērtētas režisora talanta šķautnes.