Kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt XVII” turpinās

1.06.2022. Pasākuma lapa

Kinolektorija “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” 17. sezona tuvojas noslēgumam. Pirmpēdējais seanss gaidāms 1. jūnijā, kur 35 mm formātā izrādīsim Borisa Ingstera 1940. gada filmu – lektorija pērli “Svešinieks trešajā stāvā”. Pirms filmas Ditas Rietumas ievadvārdi. 

Filma ar ārkārtīgi nozīmīgu vietu pasaules kinovēsturē, par kuras saistību ar Latviju zina vien retais. Rīgā dzimušais režisors un scenārists Boriss Ingsters (Boriss Azarhs) savu vārdu vēsturē ierakstījis ar režijas debiju, krimināldrāmu “Svešinieks trešajā stāvā”, kas atzīta par pirmo oficiālo film noir filmu. Ingsters mācību laikā Maskavā iepazinies ar Sergeju Eizenšteinu, ar ko kopā arī strādājis pie vienas filmas, bet vēlāk pievērsies darbam televīzijā un rakstījis scenārijus arī tādam slavenam seriālam kā “The Man from U.N.C.L.E.”. Filmu saglabājusi Kongresa bibliotēka (Library of Congress).

Topošais reportieris ir liecinieks slepkavības lietā un īsi pēc tiesas noslēgšanās pats tiek apsūdzēts līdzīgā noziegumā.

Kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt XVII” pievēršas latviešu izcelsmes vai Latvijā dzimušiem kino veidotājiem, kuru darbība pamatā saistīta ar ārvalstīm, un tādējādi atšķir vairākas varbūt nezināmas Latvijas vēstures lapaspuses.
 
Kinolektoriju rīko LKA Rīgas Kino muzejs un kinoteātris Splendid Palace. Finansiāli lektorija norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, un īpašs paldies Latvijas vēstniecībai ASV par atbalstu šīs filmas izrādīšanā.