In english      по-русски

Rīgas Kino muzejs / Riga Film museum

Uldis Brauns un "235 000 000"

Otrdien, 19. decembrī LKA Rīgas Kino muzejs un Latvijas Kinematogrāfistu savienība aicina uz režisora Ulda Brauna (19.12.1932 - 13.01.2017) mini izstādes “Uldis Brauns un “235 000 000”” atklāšanu Rīgas Kino muzejā plkst. 16:00 un jubilejas atceres seansu k/t Splendid Palace plkst.18:00. Ieeja brīva.

 

Uldis Brauns - kino režisors, operators, scenārists, aizrautīgs fotogrāfs, viens no Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas aizsācējiem, kino personība, kuras ietekmi un lomu Latvijas dokumentālā kino vēsturē nevar pārspīlēt. Rīgas kinostudijā U. Brauns ienāca kā viens no pirmās pēckara latviešu kino profesionāļu paaudzes pārstāvjiem 1960to gadu sākumā. 1961. gadā kā operators piedalījās Ivara Kraulīša filmas “Baltie zvani” uzņemšanā, tai sekoja “Sākums” (1961), “Celtne” (1962) un “Strādnieks” (1963) – īsfilmas, kurās iezīmējas poētiskā dokumentālā kino raksturs. Viņa režisora filmogrāfijā ir tikai viena spēlfilma: “Motociklu vasara”, kā arī vērienīgākā dokumentālā filma Latvijas kino vēsturē – “235 000 000” (1967). Vēlākos gados veidoja apjomīgas montāžas filmas, piemēram, “Ardievu, divdesmitais gadsimt!” (2006), kas vēsta par Latvijas vēsturi caur arhīvu materiālu prizmu no 1905. gada līdz 1995. gadam.

 

 

“235 000 000” (1967), kopš kuras pirmizrādes ir jau pagājuši 50 gadi, joprojām ir nepārspēta savā ambiciozajā idejā un vērienā. Filmā paralēli tiek risinātas divas sižeta līnijas: personiskā un valstiskā. Ainas ar svarīgiem pieturas punktiem cilvēku dzīvēs, kā piedzimšana, vecāku mīlestība, kāzas, bērnu pirmie soļi, mīlestība un citi, tiek sastatītas kopā ar valstiskajiem notikumiem, kā Partijas kongress, kosmosa kuģa palaišana un citiem svarīgiem notikumiem. Filmas scenārija autors: Hercs Franks.

 

 

Mini izstāde “Uldis Brauns un “235 000 000”” tiks atklāta plkst. 16:00 LKA Rīgas Kino muzejā un būs apskatāma līdz 2018. gada martam. Savukārt filmu “235 000 000” būs iespējams noskatīties īpašajā jubilejas atceres seansā kinoteātrī “Splendid Palace” (Elizabetes 61) plkst. 18:00, tiks izrādīta filmas reti izrādītā oriģinālā versija, kuras garums ir 108 minūtes, nodrošinot unikālu iespēju skatīties filmu tādā formātā, kā tā bija iecerēta. Seansā tiks pieminēts arī kino operators Māris Rudzītis (1932 – 1973), atzīmējot arī viņa 85 gadu jubileju.

 

 

Mini izstāžu cikla tapšanu Kino muzejā un jubileju filmu seansus atbalsta Rīgas domes Izglītības, Kultūras un sporta departaments un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Jauna izstāde - "Aizekrānija''

No trešdienas, 1. novembra apmeklētājiem būs atvērta LKA Rīgas Kino muzeja izstāde “Aizekrānija”, kas aicina nonākt ekrāna otrā pusē. Apmeklētāji varēs ieskatīties kino uzņemšanas procesā, pavērot, ar kādām kamerām filmēja dažādos vēsturiskos periodos, ar kādiem projektoriem filmas izrāda, kā kino tehnoloģijas ir mainījušās laika gaitā, kādas profesijas iesaistītas filmu veidošanā. Visu šo pasauli varēs iepazīt caur pieturas punktiem kino attīstības vēsturē Latvijā. Šeit tikai dažus mēnešus pēc pirmās kino izrādes pasaulē jau tika rādītas filmas, 1920. gados uzņēmīgi cilvēki bija gatavi uzsākt kino veidošanu, 1930. gados radīja paši savu skaņu ierakstu aparatūru un vairākas desmitgades darbojās strukturētā kino ražošanas sistēmā ar vairākiem simtiem profesionālu kolēģu.


“Aizekrānija” stāsta par procesu – to, ko nemanām, skatoties ekrānā. Izstādē īpaši tiks izcelta animācija – būs iespējams iepazīties ar dažādiem animācijas veidiem un to, kā top animācijas filmas, kādas profesijas ir iesaistītas animācijas tapšanā, kā arī apskatīt piemērus no leļļu animācijas un zīmētās animācijas. Šī sadaļa ir īpaši piemērota arī ģimenēm ar bērniem – mazākajiem apmeklētājiem būs, ko darīt!

 

 


Tāpat izstādē būs iespējams uzzināt par spēlfilmu veidošanas procesu caur videointervijām ar kino profesionāļiem, piemēram, Dāvi Sīmani, Lieni Bāliņu, Robertu Vinovski, Jāni Putniņu, Miku Zvirbuli, Lailu Pakalniņu, kuru stāstītais palīdzēs iepazīties ar tādām profesijām kā režisors, producents, scenārists, montāžas režisors, komponists, skaņu režisors, operators un mākslinieks.

 


Īpašs uzsvars tiks likts uz kino tehnoloģijām: “Aizekrānijā” būs apskatāms 16mm projektors, 16mm montāžas galds, tiks izrādītas dažādas kinokameras: gan 35mm kino kameras, gan 16mm un 8mm kino kameras, kā arī videokameras. Īpaša vieta izstādē būs atvēlēta pasaulslavenajam Rīgā dzimušajam kino režisoram Sergejam Eizenšteinam.
Izstādes kuratore: Zane Balčus, māksliniece: Dace Džeriņa.

Izstādes tapšanu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Mini izstāde "Dzīve Nr. 1. Ansis Epners"

Scenārists, režisors, operators, pedagogs, sportists, ceļotājs, sabiedrisks aktīvists, rakstnieks – šie ir daži no apzīmējumiem, ko piemērot Ansim Epneram. Viņš bija spilgta personība Latvijas kino – režisoru interesēja filmu montāžas bezgalīgās iespējas, neparastas vēstījuma formas, kino valodas daudzveidība. Anša Epnera filmu tematika ir ļoti ietilpīga: sports, kultūra, vēsture, latviskā identitāte, pasaules izzināšana. Ansis Epners bija Latvijā pirmais profesors kino jomā, nacionālās kino izglītības pamatlicējs. Viņa vadībā Latvijas Kultūras akadēmiju absolvēja pirmie Latvijā izglītotie filmu režisori – aktīva mūsdienu kino veidotāju paaudze.

 

25. un 26. oktobrī Latvijas Kultūras akadēmija (LKA), LKA Rīgas Kino muzejs, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo arhīvu un Latvijas Kinematogrāfistu savienību aicina uz pasākumu ciklu “Dzīve Nr.1. Ansis Epners”, kas veltīts kino režisora un LKA profesora Anša Epnera 80. jubilejas atcerei.

 

Pasākumu ciklu 25. oktobrī plkst. 16:00 LKA Rīgas Kino muzejā (Peitavas iela 10, ieeja no Mazās Peitavas ielas) iesāks Ansim Epneram veltītas izstādes atklāšana. Izstādē tiks aplūkota Anša Epnera biogrāfija un radošā darbība, īpaši akcentējot filmu “Namiņš uz riteņiem” (1977), kas būtiski atšķīrās no tā laika Latvijas dokumentālā kino stilistikas, nepakļaujoties tradicionālai izpratnei par dokumentālo kino un liecinot par režisora vēlmi eksperimentēt ar kino valodas līdzekļiem. Izstāde būs apskatāma no 1. novembra līdz 16. decembrim.

 

Izstādes kuratore: Zane Balčus.

Mini-izstāžu cikla tapšanu Kino muzejā atbalsta Rīgas domes Izglītības, Kultūras un sporta departaments.

 

Pasākumu ciklu papildinās filmu skate 25. oktobrī kinoteātrī "Splendid Palace" plkst. 18:00, kā arī 26. oktobrī no plkst. 8:45 līdz 17:00 LKA Nacionālās Filmu skolas telpās (Elijas iela 17, 3. stāvs) norisināsies LKA starptautiskās zinātniskās konferences "Kultūras Krustpunkti XI" kino sekcija “Dzīve Nr. 1. Ansis Epners”.

Muzejs slēgts 24.10. - 1.11.

Saistībā ar izstādes maiņu LKA Rīgas Kino muzejs ir slēgts apmeklētājiem no 24. oktobra līdz 1. novembrim! Aicinām apmeklēt mūsu jauno izstādi ''Aizekrānija'' sākot no 1. novembra!

No kreisās: Rolands Kalniņš, Viktors Lorencs. Foto: Juris Dzenis, LKA Rīgas Kino muzeja krājums
<< >>

Mini izstāde "Kalniņš + Lorencs = FILMA''

 Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzejā 28. septembrī tiks atklāta jauna mini-izstāde “Kalniņš + Lorencs = FILMA”. Tā būs veltīta kinorežisora Rolanda Kalniņa un kinoscenārista Viktora Lorenca sadarbībai. Kalniņš un Lorencs kopīgi veidojuši piecas filmas, bet izstādē tiks aplūkota režisora un scenārista sadarbība pie trim darbiem: spēlfilmām ''Es visu atceros, Ričard!'' (''Akmens un šķembas'', 1966) un ''Ceplis'' (1972), kā arī pie dokumentālās filmas ''Saruna ar karalieni'' (1980).

 

 

 

Viktors Lorencs (1927-1992) kino nonāca 1950.gadu sākumā, kā pats teicis – nejaušības pēc -, sākot rakstīt tekstus kinožurnāliem ''Padomju Latvija''. Kinostudija viņam piedāvāja apgūt kino scenāriju rakstīšanu jau pavisam profesionālā gaisotnē – Vissavienības Valsts kinematogrāfijas institūtā, Maskavā. Tur rodas arī pirmais Lorenca scenārijs, kas vēlāk pārtaps filmā ar ļoti sarežģītu un Latvijas kino vēstures kontekstā būtisku epizodi, par kuru stāstīsim arī izstādē – tā ir filma ''Es visu atceros, Ričard!'' (1966), kurai uzņemšanas laikā ir nosaukums ''Akmens un šķembas'', bet scenārija formā ''Dzimtene, piedod!''

 

 

Izstādē izvēlēti dažādi un abu autoru radošajā darbībā būtiski darbi. Izvēlētās filmas atspoguļo dažādos veidus, kādā veidā top filma: kāds ir oriģinālscenārija ceļš līdz ekrānam (''Es visu atceros, Ričard!'' (''Akmens un šķembas'')), kā tiek ekranizēts literārs darbs (''Ceplis''), salīdzinot romāna sižeta un scenārija nianses, kā arī dokumentālās filmas tapšanas process vienā no saistošākajām latviešu kino portretfilmām ''Saruna ar karalieni'', kas veltīta latviešu kino un teātra aktrisei Vijai Artmanei.

 

 

 

Izstādes ietvaros 21. oktobrī notiks ģimeņu sestdiena ar īpaši sagatavotu programmu ģimenēm ar bērniem, plašāka informācija sekos.

 

 

Mini-izstāde ir turpinājums kinorežisora Rolanda Kalniņa 95 gadu jubilejas gada notikumiem. Paralēli mini-izstādei, Kino muzejā apskatāma arī režisora jubilejas izstāde “Divi kungi – Kalniņš un Ceplis”, kuru maijā varēja skatīt tirdzniecības centrā “Galerija Centrs”.

 

 

Mini-izstāžu cikla tapšanu Kino muzejā atbalsta Rīgas domes Izglītības, Kultūras un sporta departaments.

Izstādes kuratores Zane Balčus un Gundega Melberga, māksliniece Dace Džeriņa.

<< >>

Mini izstāde "Marija Leiko. Neliekulīgā morāle"

 No ceturtdienas, 24. augusta, Kino muzejā būs apskatāma jauna mini izstāde, kas pievērsīsies slavenās latviešu kino un teātra aktrises Marijas Leiko (1887 – 1938) dzīvesstāstam, īpaši pieminot viņas 130 gadu jubileju, kas apritēja 14. augustā.

 

Marija Leiko ir viena no starptautiski slavenākajām latviešu kino un teātra aktrisēm, kuras dzīvesstāsts vien ir filmas stāsta cienīgs. Dzimusi Rīgā, viņa 1908. gadā pameta Rīgu kopā ar revolucionāru Jāni Gūteru, un abu ceļi tālāk veda uz Kopenhāgenu un Vīni, kur abi pabeidza aktiermākslas studijas. Pēc studijām Marija Leiko uzsāka darbu Vācijā, kur regulāri uzstājās uz teātru skatuvēm Leipcigā, Frankfurtē, Berlīnē. Sākot ar 1920. gadu, Marija Leiko ar regulārām viesizrādēm uzstājās Rīgā, Nacionālajā teātrī. 1933. gadā Leiko pamet Berlīni un pārceļas uz Rīgu, taču pēc neilga laika pamet Rīgu otro reizi un nokļūst Maskavā, kur no 1935. gada strādā Valsts latviešu teātrī “Skatuve”. Staļina represiju ietvaros 1937. gadā teātra darbiniekus apcietina, un Mariju Leiko nošauj 1938. gada 3. februārī Butovas poligonā. Pēc nāves Leiko tiek reabilitēta, taču Latvijā viņas slava jau ir aizmirsusies, tāpēc ar šīs izstādes palīdzību Kino muzejs vēlas vērst uzmanību vienai no galvenajām latviešu mēmā kino aktrisēm.

 

Ar kino Marijas Leiko dzīve ir saistīta 1917.-1928. gadā, kad viņa kopumā piedalās 38 filmās. Leiko ir filmējusies pie pasaulslaveniem mēmā kino režisoriem - F. V. Mūrnava, Riharda Osvalda, E. A. Dipona, Hansa Kobes un citiem. Diemžēl saglabājušās vien dažas filmas ar viņas dalību, tostarp “Liekulīgā morāle” jeb “Torgus” (1920/1921), rež. Hanss Kobe, kas veidota pēc islandiešu noveles motīviem un kuras scenāriju rakstīja Karls Maijers, filmu “Metropolis” un ‘’Pēdējais cilvēks” scenāriju autors, kā arī “Žurkas” (1921), rež. Hanss Kobe, kas veidota pēc Gerharda Hauptmana lugas.

 

“Marija Leiko. Neliekulīgā morāle” ir pirmā izstāde Rīgas Kino muzeja mini izstāžu ciklā, tai šogad sekos izstāde par Rolanda Kalniņa un Viktora Lorenca sadarbību, kino režisoru Ansi Epneru un kino režisoru un operatoru Uldi Braunu. Mini izstāžu cikls muzejā tiek veidots kinozālē. Izstāde “Marija Leiko. Neliekulīgā morāle” būs skatāma līdz 23. septembrim, un arī mazākajiem apmeklētājiem būs, ko darīt izstādes ietvaros.

 

Projektu atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

 

LKA Rīgas Kino muzejs atrodas Peitavas ielā 10, ieeja no Alksnāja ielas.

<< >>

Izstāde ''Uzminēt brīnumu. Rozes Stiebras un Anša Bērziņa animācijas filmas'' skatāma pēdējās nedēļas

 Izstāde ''Uzminēt brīnumu. Rozes Stiebras un Anša Bērziņa animācijas filmas'' Kino muzejā skatāma vēl līdz 22. jūlijam! Laipni aicinām visus, kuri vēl nav to paspējuši apskatīt, nākt iepazīties ar latviešu aplikācijas un zīmētās animācijas klasiķiem Rozi Stiebru un Ansi Bērziņu.

 

 

Stiebra un Bērziņš ir autori iemīļotām latviešu animācijas filmām “Zaķīšu pirtiņa” (1979), “Kabata” (1983), ciklam “Fantadroms” un daudzām citām. Tieši pateicoties Stiebras entuziasmam, Latvijas televīzijas paspārnē 1969. gadā uzņemta pirmā aplikācijas filma “Lietainā diena”, ko kadru pa kadram filmēja Ansis Bērziņš. Tā pamazām veidojās vesela animācijas grupa, kurā darbojās pirmās profesionālās animatores Latvijā, tapa pirmais animācijas seriāls “Dillī Dallī”, 1983. gadā tika uzņemta pirmā zīmētā animācijas filma “Kabata”, vēlāk, jau studijā “Dauka”, pirmā pilnmetrāžas zīmētā animācijas filma “Ness un Nesija” (1991).

 

 

Filma ir daudzu cilvēku kopdarbs, un šajā izstādē ir izcelta Rozes Stiebras un Anša Bērziņa sadarbība ar māksliniekiem, kuri gan veidojuši savu karjeru animācijā, gan pievienojušies režisoriem jau kā atzīti mākslinieki, izmēģinot jaunu platformu radošai izpausmei. Izstādē akcentējam sešas no šīm personībām, kas veidojušas neaizmirstamus filmu tēlus, – Dzintra Aulmane, Maija Brence, Laima Eglīte, Helēna Heinrihsone, Juris Petraškevičs un Aivars Rušmanis.

<< >>

Izstāde "Divi kungi - Kalniņš un Ceplis"

Izcilais Latvijas kino klasiķis, režisors Rolands Kalniņš 2017. gada maijā svin 95 gadu jubileju, turklāt viņa režisētā filma "Ceplis" šogad svin 45 gadu jubileju!

 


Par godu Rolanda Kalniņa jubilejai spēkus apvieno Nacionālais Kino centrs, Latvijas Kinematogrāfistu savienība un LKA Rīgas Kino muzejs, kura komanda veido mobilu izstādi “Divi kungi – Kalniņš un Ceplis”. Tā tiks ierīkota tirdzniecības centra "Galerija Centrs" stiklotajā Rīdzenes ielā un tiks atklāta 15. maijā kā pirmais notikums svinīgajā dienā.


Izstādē aplūkota Rolanda Kalniņa radošā biogrāfija un nozīmīgākās filmas, kurās mijas vēsturiskās un mākslas vides tēmas, īpaši akcentējot filmas "Ceplis", "Elpojiet dziļi" / "Četri balti krekli", "Es visu atceros, Ričard" / "Akmens un šķembas" un "Piejūras klimats" (1974).

 


Izstādes māksliniece ir Dace Džeriņa, kuratore – Zane Balčus.
Izstāde būs apskatāma līdz 7. jūnijam.

 


Rolands Kalniņš ir viens no pēdējiem un izcilākajiem Latvijas klasiskā kino laikmeta pārstāvjiem, viņš pieredzējis un veicinājis nacionālā kino atdzimšanu pēc Otrā pasaules kara, jau kopš 1947. gada strādājot pie filmu uzņemšanas, un pats aktīvi piedalījies Latvijas kino zelta fonda veidošanā; Latvijas kultūras kanonā iekļautas pat divas Rolanda Kalniņa filmas – "Ceplis" (1972) un "Elpojiet dziļi" / "Četri balti krekli" (1967)". Starp Rolanda Kalniņa pazīstamākajām filmām ir arī "Es visu atceros, Ričard!" / "Akmens un šķembas" (1966), "Akmeņainais ceļš" (1983), "Ja mēs visu to pārcietīsim" (1987).

 


Rolands Kalniņš ir vienīgais Latvijas kinorežisors, kurš vēl 85 gadu vecumā aktīvi strādājis, pabeidzot pilnmetrāžas spēlfilmu "Rūgtais vīns" (2007), bet 95 gadu vecumā ir aktīvs Latvijas kultūras dzīves dalībnieks un regulārs kinoapmeklētājs.

 


Izstāde "Divi kungi - Kalniņš un Ceplis" tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Filmas Teātris (1978) uzņemšanā Ivars Kalniņš, Vija Artmane un Jānis Streičs. Fotogrāfs Guntis Grunte, no Jāņa Streiča personīgā arhīva.
<< >>

Jānis Streičs: filmas, cilvēki, laikmets

LKA Rīgas Kino muzejs sadarbībā ar biedrību Ekrāns izveidojis kinorežisoram, scenāristam un aktierim Jānim Streičam veltītu ceļojošu izstādi – Jānis Streičs: filmas, cilvēki, laikmets.

Izstāde būs apskatāma no 27.09.-24.10.2016. būs apskatāma Rīdzenes ielā, tirdzniecības centrā Galerija Centrs, Vecrīgā.

 

2016. gads Latvijas kino vidē ir pasludināts par Jāņa Streiča gadu, atzīmējot režisora 80 gadu jubileju. Režisors kopš 1967. gada, kad tapa viņa pirmā spēlfilma Kapteiņa Enriko pulkstenis (kas veidota kopā ar režisoru Ēriku Lāci), līdz 2010. gadam, kad uz ekrāniem iznāca Rūdolfa mantojums, uzņēmis 22 filmas, rakstījis scenārijus un kā aktieris vai epizodisku lomu tēlotājs piedalījies savās un citu režisoru uzņemtās filmās (starp spilgtākajām noteikti pieminams bandas vadonis, viltus garīdznieks Arsēnijs filmā Šauj manā vietā (1970) un mācītājs Latgalei veltītajā filmā Cilvēka bērns (1991)).

 


Streiča filmās izteiksmīgi parādās to tapšanas laikam raksturīgas detaļas, dialogiem piemīt tiešums un niansētība, kas ļauj viegli palikt atmiņā. Filmas ir savu laikmetu liecinieces, kurās no mūsdienu skatpunkta iespējams ieraudzīt daudz saistošu detaļu, kā arī ļauties Streiča kino valodai – ar mākslas darbu iestarpinājumiem (vai tā būtu teātra izrāde vai teātra vide, kino skatīšanās, „filma filmā”, animācija) vai varoņu sapņu un vīziju vizualizācija. Streiča kinovaloda ir bagāta un daudzpusīga, tēmu loks ļoti plašs – kara drāmas (Carmen Horrendum (1989) u.c.), komēdijas Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981) un Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975), detektīvs Nepabeigtās vakariņas (1979) un citas.

 


Izstādē Jānis Streičs: filmas, cilvēki, laikmets (kuratore Zane Balčus, māksliniece Dace Džeriņa) aplūkoti Jāņa Streiča kino valodas paņēmieni, filmu uzņemšanas process, aktieri (Vija Artmane, Jānis Paukštello, Ivars Kalniņš, Lilita Bērziņa u.c.), ar kuriem režisors bieži strādājis kopā, arī Streiča paša lomas savās filmās.

 

Izstāde notiek pasākumu kopuma Jāņa Streiča kinogads ietvaros. Izstāde izveidota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas domes finansiālu atbalstu.

 

''Lietainā dienā'', 1969, režisore Roze Stiebra, mākslinieks Dailis Rožlapa. Telefilma - Rīga
<< >>

''Uzminēt brīnumu. Rozes Stiebras un Anša Bērziņa animācijas filmas''

 No 2015. gada 30. septembra LKA Rīgas Kino muzejā būs apskatāma jauna izstāde – “Uzminēt brīnumu. Rozes Stiebras un Anša Bērziņa animācijas filmas”, kas veltīta latviešu aplikācijas un zīmētās animācijas klasiķiem Rozei Stiebrai un Ansim Bērziņam. Stiebra un Bērziņš ir autori iemīļotām latviešu animācijas filmām “Zaķīšu pirtiņa” (1979), “Kabata” (1983), ciklam “Fantadroms” un daudzām citām.

Tieši pateicoties Stiebras entuziasmam, Latvijas televīzijas paspārnē 1969. gadā uzņemta pirmā aplikācijas filma “Lietainā diena”, ko kadru pa kadram filmēja Ansis Bērziņš. Tā pamazām veidojās vesela animācijas grupa, kurā darbojās pirmās profesionālās animatores Latvijā, tapa pirmais animācijas seriāls “Dillī Dallī”, 1983. gadā tika uzņemta pirmā zīmētā animācijas filma “Kabata”, vēlāk, jau studijā “Dauka”, pirmā pilnmetrāžas zīmētā animācijas filma “Ness un Nesija” (1991).


Filma ir daudzu cilvēku kopdarbs, un šajā izstādē ir izcelta Rozes Stiebras un Anša Bērziņa sadarbība ar māksliniekiem, kuri gan veidojuši savu karjeru animācijā, gan pievienojušies režisoriem jau kā atzīti mākslinieki, izmēģinot jaunu platformu radošai izpausmei. Izstādē akcentējam sešas no šīm personībām, kas veidojušas neaizmirstamus filmu tēlus, – Dzintra Aulmane, Maija Brence, Laima Eglīte, Helēna Heinrihsone, Juris Petraškevičs un Aivars Rušmanis.


Izstādē aicināsim izmēģināt roku zīmētās un aplikācijas animācijas veidošanā, iepazīstināsim ar abu autoru un filmu mākslinieku personībām, atmiņā paliekošākajām filmām, kā arī piedāvāsim ļauties interesantai spēlei, kas balstīta viņu filmu tēlos. Izstāde ir īpaši piemērota ģimenēm ar bērniem, bet jebkurš interesents izstādē atradīs ko saistošu.


Izstāde pieejama apmeklētājiem no 30. septembra LKA Rīgas Kino muzejā, Peitavas ielā 10 (ieeja no Mazās Peitavas ielas). Grupu apmeklētājiem lūdzam iepriekš pieteikties zvanot pa tālruni 67358873.


Izstādes māksliniece – Dace Džeriņa, kuratore – Zane Balčus.

Izstāde tapusi, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam.

<< >>

Jauna izstāde - ''Uzminēt brīnumu. Rozes Stiebras un Anša Bērziņa animācijas filmas".

 “Uzminēt brīnumu. Rozes Stiebras un Anša Bērziņa animācijas filmas”

 

Viens no šīs izstādes simboliem ir animācijas studijas “Dauka” melni dzeltenais logotips, kurā simboliski attēlots cilvēks ceļā pretī apvārsnim vai saullēktam. Šīs studijas pamatā ir divi cilvēki – Roze Stiebra un Ansis Bērziņš, kas aizsākuši aplikācijas un zīmētās animācijs tradīciju Latvijā. Lai gan ar “Daukas” nosaukumu viņu radošajā un producējošajā darbā raksturojams tikai viens posms (1991. – 2010.) un izstādē redzamas senākas lietas, tas precīzi raksturo abu režisoru filmu principus – vēlmi atklāt pasauli tās priekos un bēdās, parādīt sirsnību un labestību.

 

Animācijas filmā nekustīgais attēls atdzīvojas. Lai tas notiktu, šajā procesā jāpiedalās daudziem ar pacietību apveltītiem cilvēkiem, kuri zīmē, fāzē, krāso, griež, līmē, filmē, statiskajām bildēm dodot dzīvību un pēc tam radot noskaņu ar mūzikas un teksta palīdzību. Šajā izstādē mēs vēlamies izcelt Rozes un Anša sadarbību ar māksliniekiem. Kā saka Roze: “Veidojot filmu, rodas jauna realitāte, un tas parāda, cik pasaule ir skaista un neierobežota. Tu sāc redzēt brīnumu tur, kur to agrāk neredzēji.”

 

Izstāde pieejama apmeklētājiem no 30. septembra Rīgas Kino muzejā.

"Ness un Nesija". (1991) Rež. Roze Stiebra un Ansis Bērziņš, mākslinieks - Aivars Rušmanis. Rīgas Kino muzeja krājums.
<< >>

Muzejs slēgts 22.09.-30.09

 Saistībā ar izstādes maiņu Rīgas Kino muzejs ir slēgts no 22. septembra līdz 30. septembrim.

Tiekamies izstādē ''Uzminēt brīnumu'' par animācijas režisoriem Rozi Stiebru un Ansi Bērziņu!

"Zaķīšu pirtiņa", 1979, režisore Roze Stiebra, māksliniece Dzintra Aulmane. Latvijas Televīzija.
<< >>

Drīzumā - ''Uzminēt brīnumu''

 Uzmanību - no 15. septembra līdz 28. septembrim muzejā ekspozīcijas maiņa; šajā laikā joprojām iespējams pieteikties ekspozīcijas ''Kino skapis'' apmeklējumam.

 

Jaunā izstāde - UZMINĒT BRĪNUMU - apmeklētājiem pieejama no 30. septembra.

Izstāde „Uzminēt brīnumu“ ir veltīta latviešu aplikācijas un zīmētās animācijas aizsācējiem – Rozei Stiebrai un Ansim Bērziņam, kuri savu un domubiedru spēkiem veidojuši latviešu animācijas klasiku: „Zaķīšu pirtiņa“ (1979), „Kabata“ (1983), „Fantadroms“ (1984-1995), „Ness un Nesija“ (1991), „Neparastie rīdzinieki“ (2001) un daudzas citas. Tikai pateicoties Rozes Stiebras iniciatīvai 1960. gadu beigās Latvijas televīzijas paspārnē sāka veidoties profesionālo animatoru grupa, kuri nebaidījās eksperimentēt un audzēt profesionalitāti, līdz 1983. gadā uzņēma pirmo zīmēto filmu – pēc Ojāra Vācieša dzejoļiem veidoto „Kabatu“.


Izstādē aicināsim izmēģināt roku zīmētās un aplikācijas multeņu veidošanā, iepazīstināsim ar abu autoru un filmu mākslinieku personībām (Dzintru Aulmani, Helēnu Heinrihsoni, Juri Petraškeviču un citiem) un atmiņā paliekošākajām filmām, kā arī piedāvāsim ļauties interesantai spēlei, kas balstīta viņu filmu tēlos.

Izstādes kuratore: Zane Balčus, izstādes māksliniece - Dace Džeriņa.

 

Sekojiet jaunumiem šeit, mūsu sociālajos tīklos Twitter un Facebook un medijos!

<< >>

Izstāde „Kino trofejas“Izstāde Kino muzejā no 23.04.2014. - 12.09.2015.


„Kino trofejas“ ir atskats uz kino izrādīšanu un skatīšanos 1940. un 1950. gados Rīgā, kinoteātru repertuāra politiku un skatītāju atmiņām par kinoapmeklēšanu.

 

1940. / 50. gados Latvijā bija mainījusies valsts iekārta, ienesot izmaiņas arī kino repertuārā. Padomju filmu lielajā īpatsvarā skatītāju prātus satrauca rietumvalstīs tapušas trofeju filmas, uzrunāja Eiropas valstu autoru darbi, priecēja pirmās pēckara pašmāju filmas. Kino apmeklēšana bija ļoti populārs brīvā laika pavadīšanas veids. Īpašu popularitāti iemantoja tā sauktās „trofeju filmas“. Ar šādu nosaukumu tika klasificētas lentes, kuras nonāca padomju kinoiznomas sistēmā, karam beidzoties. Šīs filmas ar nedaudz mainītiem nosaukumiem, izgrieztām epizodēm vai tāpat neskartas tika iepludinātas repertuārā. Lielākā daļa no tām bija vācu filmas, mazākā skaitā – itāļu, austriešu, amerikāņu un citu ražojumi.


Izstāde "Kino trofejas" stāsta par kinorepertuāru un kinoapmeklētājiem Latvijā 1940. gadu otrajā pusē un 1950. gados. Atmiņas ir gaistošākās, bet arī personiskākās liecības par aizgājušo laiku. Cilvēku stāstos kara laika un pēckara gadu ikdienas dzīve cieši savijas ar kinoapmeklēšanas norisēm, tajos parādās jaunības entuziasms un filmu radītās iluzorās realitātes nianses. Stāsts par kinoapmeklēšanu un kinorepertuāru izstādē ietverts teksta, videointerviju, fotogrāfiju, filmu plakātu, kino reklāmu materiālu, kinoteātru interjeru un eksterjeru attēlu, filmu un kinožurnālu fragmentu u.c. formātā.Kuratore: Zane Balčus
Mākslinieki: Mārtiņš Ratniks, Dace Džeriņa
Komanda: Līva Pētersone, Juris Freidenbergs, Laima Mincenofa, Dace Grants
Projekts ir notikums "Rīga - Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014" ietvaros.Rīgas Kino muzejs, Peitavas iela 10. Informācija par darba likiem, biļešu cenām: šeit.

<< >>

Pastāvīgā digitālā ekspozīcija "Kino skapis"

 

 

Kino muzejā atvērta pastāvīgā ekspozīcija par Latvijas kino vēsturi - "Kino skapis". Tā ir spoža digitāli interaktīva ekspozīcija, ietērpta 21. gadsimtam atbilstošā ietvarā – interaktīvos multimedijos (projektori, skārienjūtīgi monitori), izziņas procesam pielāgotā rotaļīgā vieglumā, kas noformēts mākslinieciskā veidolā - reālu skapju veidotas scenogrāfijas telpā. 

 

"Kino skapī" apkopota informācija par būtiskākajām tēmām, personībām un pagriezieniem Latvijas kino vēsturē, aptverot laikposmu no kino dzimšanas un pirmajiem kinoseansiem Rīgā 19. gs. beigās līdz pat mūsdienām. Tādējādi ekspozīcija ir ceļvedis plašā kinematogrāfiskā pasaulē, Latvijas kino vēsturi parādot uz pasaules kino norišu fona, atspoguļojot to mijiedarbību, paralēles un atšķirības.

 

Informācija ekspozīcijā iedalīta sešās daļās: Latvijas un pasaules laika lineāls, Latvijas nacionālās kino mākslas pirmsākumi, Rīgas poētiskā dokumentālā kino skola, animācija, filmas tapšana padomju laikā un kino cenzūra, kino zvaigznes – aktieri un režisori.

 

Ekspozīcijas satura koncepcijas autores ir Agnese Zeltiņa, Dita Rietuma, Elīna Reitere un Zane Balčus. Projekta saturu izstrādājuši vadošie kinozinātnieki un kritiķi – Dita Rietuma, Daira Āboliņa, Inga Pērkone, Kristīne Matīsa, kinožurnālistes Anita Uzulniece un Ieva Viese; digitālo dizainu veidojis uzņēmums „Dd studio” – Jānis Mitrēvics, Dāvids Mitrēvics, Reinis Dzudzilo, mūziku komponējis Jēkabs Nīmanis, ekspozīcijas scenogrāfiju veidojusi māksliniece Anna Heinrihsone. Šī ir pirmā tik plaša mēroga ekspozīcija par nacionālo kino. "Kino skapja" saturs pieejams latviešu un angļu valodā.

 

Ekspozīcijas kuratores - Agnese Zeltiņa, Līva Pētersone, Zane Balčus.

Ieskats "Kino skapī" šeit.

 

 

 

Atbalstītāji: ERAF, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Rīgas Kinostudija, Nacionālais Kino centrs.

 

Informatīvi atbalsta: Rīgas Laiks, IR, Arterritory, Rīga Radio.

 

LKA Rīgas Kino muzejs, Peitavas ielā 10, Vecrīgā, LV1050, 67358871, kinomuzejs[at]kinomuzejs.lv

Facebook: @Rīgas Kino Muzejs / Riga Film Museum
Twitter: @KinoMuzejs